Automat tokarski CNC

Tokarka

Budowa przecinarki plazmowej zakończona sukcesem rozbudziła chęć wprowadzenia w życie następnych projektów z dziedziny automatyki. Od kilku lat zmagamy się np. z wytwarzaniem tulejek wykorzystywanych do produkcji stelaży pod sakwy czy też wszelkiego rodzaju dystansów na bazie pręta stalowego. Mowa o wielu tysiącach sztuk, które do tej pory musiał toczyć jeden z nas w tak zwanym „wolnym czasie”.
Przyszła zatem pora na tokarkę CNC. Plan obejmował zakup klasycznej tokarki „ręcznej” i przekucie jej w bezobsługowy automat. Po analizie oferty rynkowej wybór padł na urządzenie lokalnego dystrybutora, które spełniało nasze minimalne wymagania gabarytowe niezbędne do późniejszej przeróbki.

Do modernizacji zastosowano:

1. silniki servo, które napędzają dwie osie X i Z (znacznie cichsze i precyzyjniejsze od krokowych użytych w przecinarce plazmowej – aczkolwiek kilkakrotnie droższe),

2. pneumatyczny uchwyt (szczęki trzymające obrabiany pręt), który można obsługiwać komputerowo,

3. podzespoły elektroniki sterującej, szereg mniej lub bardziej skomplikowanych części wytworzonych w naszej firmie, komputer z odpowiednim oprogramowaniem.

Po 3-ch miesiącach pracy powstało urządzenie całkowicie spełniające nasze oczekiwania.

Zapraszam do obejrzenia filmu z pracy naszego kolejnego „dziecka” – automatu tokarskiego:

Do góry